Логопедтің жалпы ұсыныстары. (Продолжение10)(Продолжение11)

Логопедтің жалпы ұсыныстары.

(Продолжение10)

Көп жағдайда немерелерінің жетістігін мақтан тұтатын әжелер оларды барлығына көрсеткісі келеді. Аздап күте тұрыңыз. Өзі қаламағанынша балаға  бөтен адамдар алдында дауыстап өлеңдер оқытпаңыз.

Кейбір зерттеулер сағыз шайнаған кезде баланың кекештенуінің азайғанын көрсетеді. Өйткені, " Сағыз " міңгірлеп  сөйлеуге "заңды" негіз береді, демек, оймен жиналып, мүдірмей сөйлеуге мүмкіндік береді.

(Материал В. И. Селиверстованың жұмыс тәжірибесінен алынды (Заикание у детей – Москва – Просвещение из Интернета).

Дефектолог-логопед О. И. Килкариди

Логопедтің жалпы ұсыныстары.

(Продолжение11)

Балаға құрметпен қарап, оны мұқият тыңдаңыз. Сөзін бөлмеңіз. Махаббатыңызды көрсетуге ұялмаңыз. Жиі күліп, баланы мақтаңыз.

Мақұлдауды білдірудің бірнеше жолы бар:

• Жарайсың!
  • Дұрыс!
  • Сізде бұл жақсы болды!
  • Сен бүгін жақсы жұмыс істейсің!
  • Тамаша!
  • Мен сені мақтан тұтамын!
  • Мен сенің жеңетініңді білгенмін!
  • Жаман емес!
  • Өте жақсы!
  • Сен тез үйренесің!
  • Бұл ең керегі!
  • Мен жақсы істей алмайтын едім.
  • Күн сайын сенде бәрі жақсы болуда.

Дефектолог-логопед О. И. Килкариди